
Jag började mitt arbetsliv bakom en
sopbil, jag var 18år och det var mitt första
jobb, ett riktigt trevligt jobb även om det var
söligt, tungt och
luktade illa. På den tiden slängdes
soporna löst rakt ner i sopnedkastet utan att sorteras, och de landade i en papperssäck. Tänk fiskerens, ålarens, vattenmeloner, utgånget fryst kött, mjölkpaket, blöjor, använda dildos, döda katter m.m. rakt ner i hålet, ner i en pappsäck, trevligt värre. Klart
sopkörarna skall ha schyssta löner.
Fler banker
sänker boräntorna och riksbanken utesluter inte en
noll ränta. Mer pengar till
bufferten? För våran del känns detta jättepositivt, spara till en buffert och semesterkonto samt betala av på kortkrediten :) Får bara frugan riktig snurr på
jobbet kommer det här bli kanon.
Läs även andra bloggares åsikter om
ekonomi,
räntor,
sopstrejk
5 kommentarer:
kikar in och säger hej!
Hejsan, kika på du :)
då håller vi tummarna för frugan din=)
Ja har man lån, så absolut ska ni stoppa undan som buffert. Har man redan räknat väck dem pengarna för året kan dem gott betala av något annat.
Gott jobbat!
Och matkonto, ja jösses jag är fortfarande lite i chock. Att vi slösade så mycket i onödan. Tänk så många år vi kunde sparat in massa pengar. Aj aj aj!
minna: tackar :)
Lisa: ja nästa sak att ta tag i är ju matkontot, där kan vi spara en slant helt klart. Tack!
Skicka en kommentar