Sidor

onsdag 7 januari 2026

Avtalspension januari 2026



Avtalspensionen startar det nya året med ett värde av 998200:-

Innehaven är samma, finns att beskåda här.

Hur ligger ni till?

4 kommentarer:

  1. Whoop - kul att du är tillbaka . Har läst i flera år.

    Tjänstepensionen, uppgår till 1535838, samt ppmen 697710 kr (allt i ÅP7 såfa) när jag kollar på ”Min pension” nu. Några år yngre - och drömmen är att sluta jobba när jag är 60.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Tackar :) En bra summa där i tjänstepensionen, och bra mål med 60, jag jobbar med mitt mål fortfarande då förutsättningarna/reglerna ändrats under tidens gång, men jag skall nog klura ut något.

      Radera
    2. Ja man vet ju aldrig vad som händer. Det kan vända fort.
      Tanken är att om 14-15 år iaf slippa heltidsarbeta hela året. Det kanske går fortare, eller långsammare, men det blir ett senare ”problem”
      Gällande tjänstepensionen så har jag fått ett par extra år med pension tidigt. och det har gjort gott över tid.

      Kötta på bara så kommer det bli bra 👍

      Radera
  2. Tackar :) En bra summa där i tjänstepensionen, och bra mål med 60, jag jobbar med mitt mål fortfarande då förutsättningarna/reglerna ändrats under tidens gång, men jag skall nog klura ut något.

    SvaraRadera